FC Hradec Králové

Fotbalový klub Hradce Králové vznikl již více, než před sto lety, přesněji v roce 1905 pod názvem SK Hradec Králové. Později byl však přejmenován na Sokol Hradec Králové a v roce 1953 Spartak Hradec Králové, poté na Sportovní klub policie. Po listopadu byl přejmenován na SK FOMA, později na SK Hradec Králové až k dnešnímu názvu FC Hradec Králové.

Klub vyhrál v sezóně 1959/60 jako nováček první ligu. Z nedaleké Dukly Pardubice, kde se střídaly každý rok talenty z celé republiky, se Hradeckým podařilo vždy “připoutat” nějakého dobrého hráče. A když se podařilo udržet jednoho z nejlepších stoperů té doby Jiřího Hledíka, měli najednou silné mužstvo s vynikajícími brankáři Jindrou, Paulusem a Pičmanem v obraně, Krejčím v záloze a se střelcem Kvačkem. Po podzimu byl Hradec šestý, o pět bodů za Duklou. Po skončení sezóny stanuli hradečtí fotbalisté v čele ligy s dvoubodovým náskokem před Slavanem a Duklou.

O titul se zasloužili: Jindra, Matys, Paulus – Andrejsek, Runštuk, Hledík, Pičman – Krejčí, Michálek – Buránsky, Pokorný, Kvaček, Černý, Malík, Čermák, Macek, Kopečný, Šarman, Tauchen, Tomášek.
Trenér Jiří Zástěra

V PMEZ postoupilo mužstvo v sezóně 1960/61 do čtvrtfinále. V prvním kole měli mít za soupeře CCA Bukurešť, ale Rumuni se vzdali účasti. Ve druhém kole narazili na řeckého mistra Panathinaikos Athény, po vítězství 1:0 doma a bezbrankové remíze postoupili. Ve čtvrtfinále byla nad síly Hradce FC Barcelona. V té době se žádný český tým tak daleko nedostal.

V sezóně 1994/95 vyhrál Pohár ČMFS, a zajistil si tak účast v PVP 1995/96, kde postoupil do 2. kola. Zde byl vyřazen ruským celkem FK Dynamo Moskva. Královéhradecký útočník Petr Samec však stačil vsítit celkem 9 gólů a stal se tak nejlepším střelcem Poháru vítězů pohárů této sezóny.

V sezóně 2012/13 Gambrinus ligy klub sestoupil po třech sezónách v nejvyšší lize do druhé ligy. Rozhodla o tom porážka 0:3 se Slavií Praha v předposledním ligovém kole. V následujícím ročníku 2013/14 Fotbalové národní ligy klub po roce postoupil zpět do nejvyšší české soutěže. Rozhodlo o tom poslední 30. kolo, kdy mužstvo vyhrálo na půdě rivala z Pardubic 1:0 a skončilo na druhém místě tabulky.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org

 Loga týmu

[nggallery id=13]

Názvy klubu

1905 – SK Hradec Králové
1949 – Sokol Hradec Králové
1950 – Škoda Hradec Králové
1953 – Spartak Hradec Králové ZVÚ
1956 – Spartak Hradec Králové
1978 – Spartak ZVÚ Hradec Králové
1989 – RH Spartak ZVÚ Hradec Králové
1990 – SKP Spartak Hradec Králové
1993 – SKP Fomei Hradec Králové
1994 – SK Hradec Králové
2005 – FC Hradec Králové

Legendy klubu

Jiří Černý, Pavel Černý st., Jindřich Jindra, Zdeněk Zikán, Václav Kotal, Ladislav Škorpil, Petr Samec alias “Pohárový střelec”, Václav Oplt, Zdeněk Pičman, Jan Rolko a další…