2. finále nadstavby: FC Slovan Liberec – FC Hradec Králové 2:3 (1:0)

Je hotovo, sezóna 2022/23 je pro Hradec definitivně minulostí, Votroci skončili na 8. místě. Finále s Libercem sice v součtu prohráli, přesto to byl konec veselý, neboť Východočeši nevyhráli pod Ještědem dlouhých 29 let. Tentokrát se jim to po obratu ve druhém poločase podařilo a hrdinou zápasu byl kromě gólmana Vízka také dvougólový Matej Trusa.

Zápas

Hradečtí trenéři vzhledem k výsledku prvního finálového zápasu nasadili ofenzivní sestavu, která slušně zachytila start prvního poločasu. Hned v 5. minutě Hradečtí kopali dva rohové kopy a z jednoho z nich vzešla šance Daniela Vašulína, který však hlavičkou trefil jen soupeře, od něhož se míč odrazil nad bránu. Z Libereckých v první čtvrthodině nejvíce hrozil Nigerijec Olatunji, ale hostující obrana si na něj dávala pozor.

V 17. minutě Slovan kopal rohový kop, který se odrazil k Adamu Gabrielovi a ten ho hlavou nešťastně poslal na vlastní bránu. Patrik Vízek ale předvedl skvělý zákrok a následně šli Votroci do brejku čtyř proti dvěma, který ale nevyřešil dobře Matej Trusa. Skóre se měnilo ve 23. minutě, když Vojtěch Smrž ztratil míč před vlastním vápnem a Mohamed Doumbia nekompromisní ranou po zemi nedal Vízkovi šanci.

U míče byli mnohem častěji domácí, ale i Východočeši měli své šance. Dvakrát střílel z uctivé vzdálenosti Jakub Kučera a v obou případech musel Bačkovský zasahovat. Hostující hráči dokonce dostali míč i za čáru, ale všemu předcházel faul Trusy, takže sudí Kotala okamžitě signalizoval, že branka uznána nebude. Ve 42. minutě byl před libereckou bránou další závar, ale ani ten vyrovnáním neskončil. Po poločase tak domácí vedli 1:0.

Nástup do druhé půle vyšel Votrokům náramně. V 52. minutě se míč po nákopu do vápna odrazil od Koubka k Mateji Trusovi a ten jej pohotovou ranou uklidil pod břevno. Vyrovnaný stav však vydržel pouze pět minut. Severočeši předvedli náramný protiútok a Ghali naservíroval míč Ľubomíru Tuptovi před prázdnou bránu, takže slovenský forvard nemohl minout – 2:1.

Hradecké branka na několik minut trochu srazila a domácí měli šanci odskočit do dvougólového vedení. Kozák střílel po přihrávce Olatunjiho velmi prudce, ale Patrik Vízek možná i s trochou štěstí míč vytěsnil na roh. V 76. minutě se k přímému kopu těsně za vápnem postavil mladičký Milan Lexa, ale jeho pokus skončil pouze na břevně. V tu chvíli se vše začalo otáčet.

V 79. minutě totiž poslal Matěj Ryneš z levé strany povedený centr do vápna a Filip Kubala jej jen tak lehce lízl hlavou za záda Bačkovského, čímž srovnal na 2:2. Oba dva týmy chtěly vyhrát, takže na konci se moc nebránilo. V 82. minutě propadl míč k Mateji Trusovi, který šel sám na bránu a střelou pod gólmanem poslal Votroky do vedení. O čtyři minuty později měl na noze vyrovnání střídající Rabušic, ale úžasný zákrok předvedl Vízek a balón vytáhl vedle brány. Nic dalšího už se nestalo, takže Votroci se mohli radovat z historické výhry.

(pozn.: převzato z webu fchk.cz)

Sestava Votroků: Vízek – Gabriel, Kodeš, Čech (63. Rada), Ryneš – Kučera, Smrž – Koubek (77. Hlaváč), Kubala, Trusa (89. Baloun) – Vašulín

Fandění a vše okolo

Do Liberce se vydáváme v počtu dvou kusů a vzhledem k tomu, že se termín přehodil na pátek, nečekáme hojnou účast. Nakonec se nás v sektoru schází rovných deset. Stánek s občerstvením je zavřený ,ale sekurity která je v pohodě nás doprovodí k otevřenému stánku na vedlejší tribunu. I nízkém počtu o sobě dáváme vědět fanděním. Hráčům se nakonec skoro po třech dekádách daří ve městě pod Ještědem vyhrát, zatleskáme hráčům za odvedený výkon a odjíždíme domů z pocitem vítězství.

Fanoušci Votroků v Liberco

Závěr

Sezónu končíme nakonec na krásném 8. místě, cíl byl splněn, protože příští ligovou sezónu odehrajeme na novém stadionu pod Lízátky.