Rozhovor se záložníkem Tomášem Jirsákem

Navazujeme na podzimní rozhovory s posilami našeho týmu a nyní jsme si povídali s Tomášem Jirsákem, který s “votroky” trénuje a v nejbližších dnech by se měl stát oficiálně hradeckou posilou.

Ahoj Tome. Většina fanoušků si tě samozřejmě pamatuje, ale i tak tě poprosím, aby ses nám trochu představil. Kde jsi začínal s fotbalem, kterými týmy jsi prošel a kde se ti nejvíce líbilo?

Zdravím fanoušky, jmenuji se Tomáš Jirsák, narozen 1984, bydlištěm v Českých Heřmanicích, kde jsem i s fotbalem začínal. Další kluby v žákovském věku Vysoké Mýto, Choceň. Dorost v Hradci Králové. V roce 2005 přestup do Teplic, po dvou letech první zahraniční štace v polským Krakově, Wisla Krakov smlouva na 5 let. Jako volný hráč podepisuji tříletý kontrakt v bulharským Botev Plovdiv. Poslední zahraniční klub byl Irtysh Pavlodar v Kazachstánu, kde jsem na podzim 2016 skončil a začal trénovat s týmem FC Hradec Králové. V každém klubu, kde jsem byl, se mi líbilo, jelikož jsem všude vydržel minimálně 2 roky.

Kdo tě přivedl k fotbalu?

S fotbalem jsem začínal u nás v Českých Heřmanicích a chodil jsem se svým otcem Ladislavem, který hrával za místní klub.

Co tě vedlo k návratu do Hradce Králové? Znáš některé hráče z kabiny?

Rodina. Chci už po deseti letech být doma. Proto jsem rád, že se do Hradce můžu vrátit. Z kabiny znám hned několik kluků, se kterými jsem se potkal v Hradci. Ottmar, Lindr, Plašil, Černý atd.

Co si od tebe naše trenérské duo slibuje? Jsi zkušený fotbalista, budeš předávat spoluhráčům nějaké rady?

Jsem rád, že mě sami trenéři kontaktovali a měli zájem. Chtěl bych jim i celému klubu důvěru vrátit a s celým týmem hrát fotbal, který se bude líbit a bude úspěšný.

Jaký post preferuješ, s jakým číslem tě budeme vídat na ligových trávnících?

Číslo 24 a pozice střední záložník.

V Polsku a Bulharsku jsi musel na stadionech zažívat skvělou atmosféru, jak na to vzpomínáš?

Ano obě destinace měli výborné fanoušky, ale to vše se odvíjí od toho, co se děje na hřišti. Každý klub bude mít plný stadion, když bude hrát dobrý fotbal a hrát o poháry.

Když se řeknou fanoušci Hradce, co se ti vybaví?

Když jsem ještě působil v Hradci, tak byli vždy s námi, i když jsme hráli druhou ligu. Důležitým faktorem fotbalu jsou fanoušci, pro které se fotbal hraje.

Jsi ten typ fotbalisty, který vnímá atmosféru zápasu nebo se soustředíš pouze na hru a po zápase se popřípadě podíváš na fotky?

Atmosféru vnímám a myslím si, že každému týmu se hraje dobře, když má podporu z hlediště.

Hrál jsi někdy v kariéře na podobně rozlehlém monstru jako je malšovická “aréna”?

Ještě na začátku angažmá v Polsku byly stadiony podobné tomu malšovickému. V této době už se málo kde vidí takový stadion. Věřím, že se v nejbližší době dočkáme.

Lze vůbec na takovém typu stadionu vnímat podporu z tribun?

Jak pro hráče, tak i pro fanoušky je složité tu atmosféru využít na tomto typu stadionu. Ale musíme věřit.

Jaký máš názor na používání pyrotechniky na fotbale?

Myslím, že to k fotbalu patří a pomáhá to k atmosféře na stadionu.

Doufáš, že si v hradeckém dresu někdy zahraješ i evropské poháry? Příští sezónu by vítěz domácího poháru měl jít přímo do skupiny EL, měl by Hradec mít i takové ambice?

Byl bych moc rád. Proč by Hradec neměl mít ambice něco vyhrát? Z poháru nejblíž do evropských pohárů.

Jaké jsou tvé cíle s “Votroky”?

Moje přaní by bylo vyhrát ještě nějaký pohár, protože proto se fotbal hraje. Každá soutěž má svého vítěze, a proto bych rád ještě ten týmový pocit zažil.

Děkujeme za rozhovor. Přejeme si, aby se tvůj přestup dotáhl, co nejrychleji a dařilo se ti v černobílém dresu.

Díky a hezké fotbalové jaro pro všechny hradecké fanoušky.

(zdroj fotek: fchk.cz, isport.blesk.cz /šp/)