Fotbalisté Hradce by od roku 2023 měli hrát na novém stadionu

Všesportovní stadion prošel v minulosti několika rekonstrukcemi, bylo ale jasné, že do budoucna bude nutné uvažovat o stavbě nového moderního fotbalového stánku. Ten by měl stát v roce 2023 a bude nadále používat hradecký symbol – lízátka, která budou osvětlovat zápasy hradeckých fotbalistů.

Soutěž o stavbu nového hradeckého stadionu pro více než 8 tisíc diváků nakonec se svým návrhem vyhráli Robert Prix a Tomáš Vymetálek. „Bylo to hodně práce, na kterou bylo málo času. Výsledek byl pozitivní a podařilo se to. Myslíme si, že se náš návrh hodně líbil, a to překoná všechny nesnáze,“ popisuje jednatel architektonického studia Robert Prix.

„Už jsme před tím fotbalové stadiony dělali. Je to pro nás srdcová záležitost, protože se jedná o stavbu s ikonickými lízátky, které se staly pro Hradečáky symbolem města. Je to velká výzva,“ doplňuje architekt nového stadionu Tomáš Vymetálek.
Místo pažitu je v místě, kde stál původní Všesportovní stadion zatím jen velká díra. Nový stánek by ale měl být hotový už v roce 2023. „Jede se podle harmonogramu. Je to velká a složitá stavba, ale musíme zatím pochválit kolegy. Jsme pořád ve fázi bourání, připravuje se zakládání stavby, takže to hlavní přijde počátkem příštího roku,“ vysvětluje architekt.

Nový stadion by neměl sloužit jen zápasům nejvyšší české fotbalové ligy. „Pamatuji si na dobu, kdy tady byly dojezdy Závodu Míru, středoškolské hry, závody v běhu a myslím si, že se ta idea Všesportovní stadionu vrátila. Stadion je určený primárně pro fotbal, ale lze tady udělat i koncert pro 25 tisíc diváků, divadelní festivaly, trhy, sportovní hry,“ říká Rober Prix.

„V Hradci fotbalová tradice je. Pamatuji, kdy byly návštěvy hodně přes 10 tisíc. V posledních letech stadion nestačil. Diváci sem neradi chodili, hráči tady neradi hráli a Hradec je v Česku poslední klub, který čeká na důstojný stadion,“ myslí si Tomáš Vymetálek.

Ikonická lízátka zůstávají

Zhruba před dvěma měsíci šlo legendární osvětlení ve tvaru lízátek takzvaně k zemi. Co s nimi bude? „Provede se jejich repase a po určitých úpravách se vrátí, ale do nových pozic. Byla vyrobena velice poctivě. Jejich povrchová úprava je od konce 60. let do dneška v poměrně dobrém stavu.“

„Lízátko mám zhruba 55 metrů a po všech úpravách se zvedne a ukotví se do nových pozic. Musíme si říct, že ten původní stadion měl kolem trávníku škvárovou dráhu, ale nová tribuna se bude nacházet v prostoru, kde byla právě ta dráha. Proporce stadionu bude kompaktní a lízátka budou o několik desítek metrů blíže trávě,“ popisuje architekt Vymetálek.

Rekonstrukce nebo výstavby stadionů jsou velmi složitými procesy, protože stadiony tvoří významný prvek ve veřejném prostoru. Jejich stavbu ovšem ovlivňuje nejen územní plán a další regule, ale také normy fotbalových unií. „Budou i nadále sloužit k osvětlení. Parametry se ale změnily a pro potřeby nové kvality osvětlení budou využity i světla na věnci tribun tak, aby rovnoměrnost osvětlení byla vyhovující pro potřeby UEFA,“ říká Robert Prix.

Odkaz na článek ZDE
Odkaz na krátké video ZDE

Zdroj: Český rozhlas – Radiožurnál