29. kolo: AC Sparta Praha – FC Hradec Králové 3:2 (2:0)

Ve 29. kole narazili fotbalisté černobílých barev na tým Sparty Praha. Votroci potřebovali v tomto zápase bodovat a věřit, že Bohemians 1905 a Jihlava prohrají, což se nakonec nestalo, a tak po roce opět padáme do druhé ligy.

Zápas

Do utkání jsme nastoupili v bojovém duchu, všichni věřili, že to zvládneme, ač se jednalo o zápas se Spartou a právě takové zápasy jsou vždy nejtěžší.
Bohužel Sparta trestala náš laxní přístup v defenzivě a Kadlec otevřel skóre. Druhou branku od té první dělilo pouze sedm minut a Sparta se radovala podruhé – prosadil se Josef Šural.
Trenér Havlíček o přestávce provedl dvě střídání a hra “votroků” směrem dopředu ožila. Nepřibrzdila je ani třetí branka v jejich síti, kterou zařídil Lafata.
Hradec bojoval a odměnou mu byla branka Šípka. V nastaveném čase se ještě prosadil hlavou nejmenší hráč na hřišti Adam Vlkanova. Na vyrovnávací branku už bohužel nezbyl čas.
Kluci zápas oddřeli, ale nestačilo to.

Jako hlavní chybu našeho sestupu vidíme naše vedení, které bralo situaci na lehkou váhu, nového trenéra angažovalo pět minut po dvanácté a to byl hlavní kámen úrazu, proč padáme opět do druhé ligy. Špatná byla také zimní příprava, přes zimu se téměř neposílila, takže velkou vinu na výsledcích nemají samotní hráči, ale především sportovní úsek v čele s ředitelem klubu Richardem Juklem.

Návštěvnost

Stadion Letná, který v tento den slavil 100 let navštívilo pouze 8 234 diváků. Taková událost by si zasloužila mnohem větší návštěvu. Navíc se Sparta v této sezóně loučila s domácím publikem.

Fandění, ultras a vše okolo

Hlavní výprava vyrazila do Prahy vlakem, další fanoušci “votroků” přijeli auty. Na zápas dorazila i velmi početná skupina příznivců hlavního trenéra Hradce Králové Karla Havlíčka, která se utábořila vedle sektoru hostí.
Po příchodu ke stadionu se vyskytlo několik problémů. Nejen že nám nebyl umožněn vstup do horního patra, ale také nám nebyla vpuštěna vlajka Ultras Hradec. Důvodem byl slogan “Jestli tuhle vlajku chcete, přijďte si pro ni. Jako ultras, ne jako cikáni…”. K této nepříjemné situaci, která nastala jsme poprosili vedení AC Sparta Praha, a.s. o oficiální elektronické vyjádření. (o dalších krocích budeme zavčas informovat)
Fanoušci skupiny UH se rozhodli, když nevpustí pořadatelé jejich zástavu na stadion nejít. Jednalo se zhruba o 25  lidí.
Ostatní fanoušci se sešli v sektoru hostí, kde podporovali svůj tým za vlajkami KW a UV. Na výjezd jsme avizovali “VŠICHNI V BÍLÉM”, což se tentokrát vůbec nepovedlo.
Ač skupina nejaktivnějších na zápas nakonec nešla, snažili jsme se fandit ze všech sil. První poločas byl perfektní, burcovali jsme i tzv. “sedící fanoušky”, fandili zkrátka všichni. Pomáhala nám i velmi početná grupa malých fotbalistů a příznivců z Červeného Kostelce.
Druhá půle byla vlažnější, prohrávali jsme, navíc jsme znali výsledky z Ďolíčku a Jihlavy, což nás trochu sráželo. I přes tyto nepříznivé zprávy jsme si nakonec zápas užili po svém až do konečného hvizdu.

Domácí se prezentovali hned v úvodu utkání povedenou prezentací přes celou spodní část tribuny za brankou, kde sídlí kotel. Na látkových pásech byl vyobrazen nápis “Letenští”. Fandění na Letné skomíralo, domácí mají mnohem silnější výjezdy, o čemž jsme se přesvědčili “na vlastní uši”. :-)

Fotogalerie

(Autor fotek: Dalibor Durčák – supporters.cz)

Závěr

  • Votroci vsítili na Letné dvě branky, přesto odjíždí poraženi
  • Hradečtí fotbalisté po roce opět sestupují do FNL
  • V posledním kole v přátelském duchu na domácí půdě s “klokany”