Kapitán Votroků Milan Fukal k fanouškům

Opora zadních řad, velezkušený hráč, autorita na hřišti i v kabině – to je Milan Fukal. Ač je, jak mi sám řekl, spíše introvert a rozhovory nevyhledává, sám projevil tentokrát zájem promluvit.

Milane, tebe mrzí pokřiky hradeckých fanoušků na zápase s Libercem, kdy byl trenér Plíšek vyzýván k odchodu, je to tak?

Ano. I když jsem nehrál, nebo možná právě proto, jsem volání proti našemu trenérovi velmi silně vnímal a hodně mne to překvapilo. Myslím si, že to není vhodné. Respektuji právo fanoušků skandovat co chtějí, ale s tímto konkrétně nesouhlasím. Celý tým, tak jak je na hřišti i na lavičce, hráči i trenéři a ostatní lidé kolem, dělají vše pro udržení ligy pro Hradec. Chtěl bych se tímto za sebe, ale i za kabinu, proti těmto výkřikům postavit. Jdeme všichni do následujících hodně důležitých zápasů s pevným odhodláním uspět. Rozumím tomu, že výsledek či hra se nemusejí líbit, ale chci požádat o důvěru pro nás všechny.
Věřte že uděláme vše co bude v našich silách pro udržení ligy. A potřebujeme k tomu i vaši pomoc a důvěru. Nyní musíme porazit Duklu a pak nás čeká několik zápasů, kde se bude rozhodovat o bytí a nebytí. Potřebujeme jít do těchto zápasů s důvěrou v sebe i s důvěrou vaší v nás. Pokud budete skandovat to co v Liberci, určitě nám nedáte tu sílu, kterou od vás potřebujeme, naopak nás srážíte dolů. Proto pevně doufám, že se tyto pokřiky již nebudou opakovat, za což předem všem fanouškům děkuji.

Milan Fukal

Milan Fukal

Ty osobně jsi zdravotně v pořádku a budeš na Duklu připraven?

Ano, byť jsem měl nějaké menší problémy, nyní je již vše OK a na Duklu se těším, budu připraven hrát.

Mezi fanoušky i obyčejnými diváky hradeckého fotbalu vládne před tímto nesmírně důležitým zápasem spíše skepse, protože jde o jednu z posledních šancí posunout se ze sestupových příček, ale Dukla nám jako soupeř absolutně nesedí, máme s ní doposud velmi špatnou bilanci.

Ta statistika je zatím opravdu špatná, ale to se v neděli musí změnit. Já opravdu cítím z týmu obrovské odhodlání tento zápas vybojovat k vítěznému konci. Z mančaftu vyzařuje víra v úspěch a to je důležité. Mluvíme o tom spolu již od nedělního pozápasového tréninku a já okolo sebe vidím kluky, kteří jsou připraveni se v neděli proti Dukle zdravě porvat o 3 body, za každou cenu. Týmu věřím, že je schopen porazit i tohoto opravdu neoblíbeného soupeře. Jeli bychom potom s výhodnějším postavením v tabulce do Teplic, i proto je zápas s Duklou tak důležitý.

Vraťme se prosím ještě k tomu proklatému zápasu s Boleslaví. Ty sám jsi v kritické chvíli postupoval správně, fauloval jsi i za cenu červené karty, protože jinak bylo vyrovnáno. Ale neměli tví spoluhráči stejně tak vyřešit i ten 70 metrů dlouhý sprint Dosoudila? I za cenu dalšího vyloučení?

Tak, jak se hodnotil a rozebíral v kabině zápas s Boleslaví, tak jsme ve svém fotbalovém životě ještě nikdy žádný jiný “nepitval”. Několik dní jsme ten mač studovali, rozebírali u videa, analyzovali. Dva ztracené body nám to samozřejmě nevrátí, ale musíme se z těch chyb poučit. Protože tak jak je řečeno ve tvé otázce, tak to mělo být. Hrajeme o záchranu, vedeme, minuta do konce – to prostě nesmí být, aby nám soupeřův hráč prošel celým hřištěm. Ano, klidně měl přijít taktický faul, i za cenu dalšího vyloučení. Ale v naší situaci tam prostě NĚKDO měl skočit pod nohy, třeba celým tělem, a zastavit ten brejk. Já můžu jen doufat, že si z toho všichni moji spoluhráči, a to nejen ti co byli zrovna na hřišti, vzali velké ponaučení. Protože jen tak se musí hrát o záchranu.

Kapitáne, já mám z téhle sezóny zvláštní pocit. Jako bychom hned na začátku stoupli na smolný kořen nebo rozbili zrcadlo. Smůla se nás opravdu záhadně drží za paty. My momentálně máme 21 bodů, ale co nám jich proteklo doslova a do písmene “mezi prsty”. Na jaře 2 s Bolkou, na podzim 2 s Jihlavou, 2 s Libercem, 3 s Budějkama atd. Opravdu jasných a zasloužených proher není tolik. Remízové zápasy prohráváme, vítězné plichtíme. Při stejné hře, jen trošku lepší koncovce a bez zbytečných chyb vzadu jsme mohli být dnes považováni za štiku ligy. A je to vlastně jen smůla? Protože jak jsi právě říkal, v momentě, kdy máme “přepůlit” taktickým faulem soupeřova hráče, necháme ho běžet přes celé hřiště a ztratíme dva body. My se nepotřebujeme herně zvednout o 30%, my potřebujeme zlepšení o malý kousíček, ale místo toho často uděláme naivní chybu. Jsem jen fanoušek, ale takto tu naši sezónu vidím. Ty jsi zkušený plejer, máš pro to nějaké vysvětlení?

Já můžu s tímto hodnocením jen souhlasit, co k tomu dodat… To je právě o té důslednosti, osobní zodpovědnosti, o nasazení a koncentraci od první do poslední vteřiny. My jsme dnes mohli být někde úplně jinde a bavit fotbalem sebe i naše fanoušky s nějakými 28-30 body na kontě. Místo toho nás čekají hrozně důležité zápasy o prvoligové bytí či nebytí. Jasně, jsou zápasy jako náš domácí s Olomoucí, kdy máme 5-6 šancí a nejsme schopní dát gól. Ale je to i o bránění a defenzivě jako takové, o dodržování nějaké stanovené taktiky, vykrývaní a zajištění prostoru který ten hráč má… A jsme zase u Boleslavi. Ale je hodně zápasů, kdy jsme prohráli o gól, po vyrovnaném průběhu jedeš domů bez jediného bodu. To nám chybí. Já trvrdím, že v týmu je nevyužitý potenciál. My musíme všichni udělat maximum v těch utkáních, která nás nyní čekají, a udržet ligu. A v létě si vedení klubu musí říct, jak ten mančaft půjde dál. Aby nejen pro klub, ale hlavně pro fanoušky a celou hradeckou fotbalovou veřejnost byla ta příští prvoligová sezóna klidnější, aby se Hradec pohyboval minimálně v klidném středu tabulky.

Milane, na poslední otázku mi nemusíš odpovídat, pokud nechceš. Jde o to, že v Hradci se mezi fotbalovými příznivci říká, že naše kabina spolu “nedrží”, že jsou tam skupinky, někteří hráči spolu nekomunikují, obviňují se s chyb a podobně. Ty jsi kapitán, persona. Má podle tebe tento “vox populi” pravdu? Je situace v kabině složitá?

Tak to opravdu nevím, kdo tohle rozšiřuje, a je mi to skutečně líto. Je to nesmysl a tento mančaft si takové pomluvy nezaslouží. V kabině je dobrá nálada, pozitivní, žádné třenice, neexistuje že by byl někdo stranou, že by se jeden s druhým nebavil. Já sám jsem spíš kliďas, jakmile překročím lajnu směrem ze hřiště a opadnou emoce, jsem spíš potichu. Ale rád poslouchám spoustu vtípků, které jsou v kabině. A je jich opravdu dost. Říkal jsem klukům, že kdybychom měli o pár bodů víc, byla by ještě větší legrace v partě. A my máme opravdu dobrou partu. Já osobně se těším na každý trénink, na každý zápas. Ale přes tuto pohodu v kabině, dobrou partu a fajn atmosféru nelze zapomínat, že nám chybějí body. Jsme připraveni je získat. Můžu všechny fanoušky ubezpečit, že kabina, hráči i trenéři, táhneme za jeden provaz a chceme dostat Hradec už proti Dukle do klidnějších vod. Věřte nám a pomozte nám, díky.

Za rozhovor děkuje

Fanda Řehounek