ROZHOVOR S PANEM PRIMÁTOREM

Pan primátor MUDr. Zdeněk Fink je velkým fotbalovým fanouškem, který je na úspěchy hradeckého sportu upřímně pyšný. Sleduje podle možnosti všechny hradecké sporty, ale především naše Votroky a prvoligové basketbalové Lvice. S radostí mi připomínal skutečnost, že nás reprezentují na olympiádě v Londýně hned tři hráčky Lvic, těsně spjaté s Hradcem. Protože jsme se potkali na Malšáku u příležitosti předsezónního setkání obchodních partnerů a klubu, povídali jsme si samozřejmě hlavně o fotbale.
 
 
Pane primátore, vy jste momentálně nejen v pozici fotbalového příznivce, ale také jste nejvyšším představitelem majitele klubu FC HK a.s. Vím o Vás, že opravdu pravidelně navštěvujete zápasy Votroků a máte o týmu a jeho hře velmi dobrý přehled. Jak jste byl tedy spokojen s loňskou sezónou?
 
Já jsem byl spokojen, tak jako asi všichni fandové Votroků, trošku “houpavě”. Do sezóny jsme vstoupili famózně výhrou nad Teplicemi, pak se bodové zisky “zasekly”, ovšem závěr podzimu byl opět vynikající. Je zřejmé, že 7 bodů v posledních třech podzimních kolech bylo hodně důležitých pro naše celkové umístění a záchranu v lize. Na jaře jsme doma porazili Spartu, čili opět skvělý úvod. Bohužel, následoval další útlum, a tak největší radostí byla již jen výhra na Slovácku. Jaro zůstalo z mého pohledu za očekáváním jak bodovým ziskem, tak herně. Nemusí se vždy dařit, ve sportu rozhoduje spousta detailů a hranice mezi úspěchem a neúspěchem je někdy velmi tenká. Ale často mi chyběla větší bojovnost, zarputilost, osobní nasazení, snaha alespoň propotit dres a nechat na hřišti srdce, když už se nedaří. Samozřejmě jsem nikdy vrcholový fotbal nehrál, takže je to opravdu pohled fanouška z tribuny. Možná jsme od druhé sezóny, po té první velmi vydařené, prostě očekávali moc. V každém případě se podařilo splnit ten základní cíl – udržet si prvoligovou příslušnost. A to je nyní to nejdůležitější, že budeme mít v Hradci stále fotbalovou ligu.
 
My jsme opravdu na jaře byli takovými fotbalovými Jánošíky, protože jsme sice obrali Spartu a “vykradli” Slovácko, ale s relativně slabými týmy jsme si poradit nedokázali. Nejen já jsem na jaře nebyl spokojený s výkony sudích mnoha našich zápasů. Jaký dojem arbitři dělali na Vás?
 
Bohužel je to tak, že například oba naše zápasy s ostravským Baníkem byly hodně ovlivněny rozhodčími v náš neprospěch. Baník měl ostatně na můj vkus opravdu zázračné jaro, kdy bodoval i tam, kde to možná sám neočekával. O tom to také je, protože porazit Spartu či Plzeň je úžasný divácký zážitek, ale je třeba bojovat a bodovat v těch zápasech, kde se, jak se říká, hraje o 6 bodů.
 
Vím o Vás, že jste hrdý na naše nové sportovní centrum pro mladé fotbalisty na Bavlně. Co si něj jako fotbalový fanda slibujete?
 
Ano, považuji Bavlnu za vynikající věc a mám z ní velkou radost. Budeme mít nyní možnost pracovat s malými nadějnými fotbalisty komplexně, dokážeme na ně dohlédnout nejen po fotbalové stránce, ale díky pedagogům a vychovatelům můžeme jejich rodičům slíbit, že zajistíme i jejich dobrou školní docházku, dohlédneme na jejich volný čas, můžeme jim pomoci v případě potřeby se školní přípravou, hráči bydlí přímo v areálu, no prostě jsem tím opravdu nadšený. Kluci uvidí před sebou naše ligové áčko, mají tedy přímo před sebou fotbalové vzory a uvidí, že jejich poctivá práce může přinést plody v podobě fotbalové budoucnosti. Pro hradecký fotbal je to pak podle mého názoru ta jediná správná cesta – my se musíme snažit dlouhodobě si hráče pro naše áčko vypiplat, protože asi nebudeme ani v budoucnu patřit mez kluby s obřím rozpočtem, který by kupoval stále nové a nové hotové hráče. Potřebujeme ale také muže v první lize, aby mladí kluci měli na očích vzor a cíl.                                   
 
Děkuji za rozhovor a těším se na setkání na zápasech Hradce.
 
Já také děkuji a přeji všem fanouškům Votroků, tedy i sobě, co nejvíce radosti z bodů a pěkného fotbalu.