ROZHOVOR S FANOUŠKY – KUKSMANI

Na domácích i venkovních zápasech podporuje Votroky ve fanouškovském kotli známá dvojice Kuksmanů, otec Jarda a syn Tomáš. Oba patří mezi soudobé legendy fanouškovské scény FC HK. Jak naznačují přezdívky, jejich cesta na stadiony za Votroky začíná v malebném Kuksu, pod špitálem hraběte Šporka. Povídali jsme si cestou na utkání na Julisce, když ještě nikdo z nás netušil, jakou herní i výsledkovou bídu nám ten páteční podvečer Votroci naservírují….
   
Jak dlouho patříte mezi fanoušky Votroků?
Kuksman st.: Já jezdím na Hradec od roku 1991. Přivedl mne k tomu otec, který byl opravdu velkým fanouškem Hradce, chodil spoustu let na staré hřiště u nemocnice a nechyběl snad na žádném domácím zápase.
Kuksman ml.: Já asi od 6-7 let :-). S tátou a dědou, kteří jezdili na všechny zápasy do Hradce.
 
Tomáši, ty patříš mezi ty zásadní lidi, kteří připravují chorea. Lákalo tě to od malička? Byl jsi takový rodinný kreativec? Nebo jak jsi se k tomu vlastně dostal?
Kuksman ml.: Prostě jsem si před pár lety v jeden krásný den řekl, že bych něco takového mohl zkusit. Hradec hrál v té době druhou ligu a nic se tady ve smyslu přípravy a realizace chorea nedělo. Tak jsem do toho šel já. Z počátku to byly jen nápisy, ale postupem času se začali připravovat stále složitější a propracovanější věci.                
 
A co táta? Jezdili jste společně, tak ti pomáhal?
Kuksman ml.: Pomáhal mi určitě, ty začátky by bez jeho pomoci nebyly vůbec možné. Ale postupně se objevovali kluci, kteří měli o chorea taky zájem, a tak táta mohl skončit a předat štafetu mladším.
 
Kdy si vymýšlíš náměty? Na Blackandwhiteeho mi Edit prozradila v jednou z minulých rozhovorů, že dostává nápady v posteli při usínání. Jak jsi na tom ty? Kdy tebe líbá choreomanská Múza?
Kuksman ml.? Já to mám míň atraktivní než Honza, mě to napadá většinou v práci. Makám, najednou mi něco “cvrkne do nosu”, prostě nápad, myšlenka.. Tak hned volám Honzovi a už o tom přemýšlíme dva. Ovšem faktem je, že konečný výsledek se od prvotního nápadu většinou hóóódně liší.
 
V tvůrčím kvasu dochází k přerodu myšlenek :-) ?
Kuksman ml.: Jo, přesně tak. Nakonec je z toho něco úplně jiného, než na počátku.
 
Jak je pro tebe příprava chorea časově náročná?
Kuksman ml.: No, nějaký čas to spolkne, já mám trochu nevýhodu v tom, že musím do Hradce na stadion nejdřív dojet. Ale čas si vždycky najdu, je to moje velká záliba a času na choreo nijak nelituji.
 
Co doma? Mají pro tvého koníčka pochopení? Fandí ti?
Kuksman ml.: Mám maximální podporu, takže paráda. Musím vždycky vyprávět, co jsme přichystali, jak se to povedlo, zajímají se o fotky, opravdu moc dobrý.
 
Archivuješ si ty sám pomocí fotek svoji tvorbu? Aby ses mohl třeba někdy potěšit pohledem zpátky, nebo se pochlubit…
Kuksman ml.: Něco mám, ale hlavně z počátku to nebylo úplně systematické. Snažíme se ale v posledních měsících být v tomto směru zodpovědnější a děláme si fotodokumentaci.
 
Vy se kluci oba věnujete taky výkonostnímu fotbalu. Tomáš jako aktivní hráč Kuksu, ale co ty, Jardo?
Kuksman st.: Já jsem všechno, trenér, správce hřiště…
 
Co kopete? Prales?
Kuksman st.: Jo, prales, ale teď jedeme na postup, všichni věříme, že to tuto sezónu vyjde a Kuks zamíří výš!
 
Tome, jaký je tvůj post?
Kuksman ml.: Hraju levého obránce.
 
Takže Poděbradského flek v Hradci… Co by sis nejraději vzal od Bradky, a co by si měl vzít Bradka od tebe?
Kuksman ml.: Já bych určitě potřeboval jeho rychlost. A Bradka by si ode mne mohl vzít příklad ve výšce a ještě trošku vyrůst :-)…
 
Když bych vám jako trenérovi a hráči Kuksu nabídnul jednoho hráče z týmu Votroků, po kom bys tak říkajíc “šli”?
Kuksman st.: Jednoznačná volba je Vojta Štěpán, ten hráč je moje srdeční záležitost, moc mu fandím a samozřejmě se mi líbí, jak hraje.
Kuksman ml.: Moc rád bych si zahrál v jednom týmu s Asimem Zecem, to je moje volba, ten je dobrý a pomohl by nám :-).
 
Jardo, co bys poradil kolegovi trenérovi Plíškovi v naší situaci, kdy hrajeme celkem pohledný fotbal, ale body nejsou?
Kuksman st.: To si vůbec netroufám, tenhle pohled na věc mít. Já se s panem Plíškem srovnávat nemůžu, vždyť mi hrajeme prales, na 3 útočníky, to v lize nejde. Myslím si, že kluci nehrají špatný fotbal a ty góly a body musí prostě přijít.
 
A co ty Tome, jak vidíš letošní hru a bodový zisk Votroků? Utkání proti Liberci jsme odehráli velmi dobře, v první půlce jsme mistrovský tým mačkali jak pomeranč, na šance to bylo 4-5:0 pro Votroky, jenže místo toho, abychom šli do kabin s luxusním vedením tak 3:0, byl poločasový výsledek 1:1. To mi hlava nebere. Co tvoje hlava?
Kuksman ml.: Vidím to stejně jako ty. Liberec jsme 40 minut jasně přehrávali, ale nedáváme šance, to je naše bolavá pata. Jinak se mi líbí naše výkony v domácích zápasech víc než venku, tam se mi zdá, že se zbytečně snažíme hrát zezadu, já bych raději viděl ofensivní styl i venku.
 
Jaký máte nejkrásnější zážitky s hradeckými Votroky?
Kuksman st.: Tak pro mě to jsou jednoznačně zápasy v evropských pohárech po vítězství v poháru národním. Z pracovních důvodů jsem tehdy mohl být jen na domácích zápasech, ven jsem jet nemohl, ale mám na to perfektní vzpomínky.
Kuksman ml.: Pro mě je to postup do ligy a hned první ligový zápas a výhra nad Spartou, Pilařovým gólem. Senzace. Perektní atmosféru měl pak i v té první sezóně náš zápas doma se Slávií. A v minulé sezóně to bylo vynikající herně i fanděním v Teplicích a na Slovácku.
 
Co fotbalovému Hradci popřát?
Kuksman st.: V první řadě udržení ligy a vůbec hlavní věc, postavit nový stadion. Protože když ten nebude, liga nebude taky.
Kuksman ml.: To samé co táta, a přidám ještě nějaký pořádný úspěch v Českém poháru, nejlépe to zase vyhrát.
 
A poslední dotaz jen pro Tomáše: Ty jsi, jak říkáš, v práci, nebo na fotbale. Dokážeš si najít čas taky na to, co je potřeba k zachování dlouhého fanouškovského rodu Kuksmanů?
Kuksman ml.: No, tak na tohle je zatím času nemám :-). Ale budu si ho muset najít :-).
 
Takže já ti za všechny fans přeji, aby se ti to podařilo, a krásná tradice Kuksmanů na fotbale v Hradci pokračovala po meči i v budoucnu. Oběma Vám děkuji za rozhovor a těším se na setkání na fotbalových tribunách.
 
Fanda Řehounek