DENÍK : BITVA O STADION

Převzato s Hradeckého deníku, originál zde .    Anketa zde .

Kdy bude hradecký klub hrát na novém stadionu? Tedy jestli vůbec. Nespadne v létě kvůli nedůstojnému stánku do druhé ligy? Kolem fotbalové arény je stále mnoho otázek a půtek mezi příznivci i odpůrci. Co je nového a co říkají zasvěcení?                  

Stavbu stadionu brzdí „tajný“ spolek

Námitka občanského sdružení znovu oddálila stavbu fotbalového stadionu v Hradci. Klubu hrozí i sestup do druhé ligy.

 

Šéf klubu Richard Jukl mluví tvrdě: „Pokud nebude nový stadion, bude to konec fotbalu v Hradci!“

 

Je to opravdu reálná hrozba? Z ředitele mluví také emoce, přesto situace rozhodně není komfortní… Klub nutně potřebuje posun, aby měl argumenty pro fotbalovou asociaci, která bude v létě rozhodovat o prodloužení výjimky povolující hrát týmu první ligu na Všesportovním stadionu.

 

Snažím se dosáhnout do léta na územní rozhodnutí,“ popisuje Petr Vávra z firmy ECE, investora Parku Malšovice. Pokud tento krok zvládne, výjimka bude. „Ale jinak ne, potřebuju mít něco v ruce,“ hrozí šéf asociace Miroslav Pelta.

 

Vávrovu snahu minimálně načas zmrazila námitka občanského sdružení zvaného Cesta trvalé prosperity. „Projekt je ve fázi přerušeného územního řízení, což přezkoumává Krajský úřad. Hlavním problémem jsou demolice,“ vysvětluje Jindřich Vedlich, náměstek primátora pro investice. „Občanská iniciativa, která podala odvolání proti vydanému rozhodnutí o demolicích, nepřišla ani jednou nahlédnout do spisu…“

Protestující: Stadion chceme

Pro protestující spolek – tedy podle slov jejich mluvčího Michala Vojtíška – není problémem stavba stadionu. Jeho sdružení se vyhraňuje proti obchodnímu centru, jehož součástí by měl fotbalový stánek být.

“Obří obchodní centrum je dominantní stavbou, zatímco stadion, který by měl být hlavní, bude někde v jednom rohu zastavěné plochy,“ vykládá Michal Vojtíšek. Podle něj bude dalším problémem vyšší intenzita dopravy, za níž bude odpovědné právě obchodní centrum. „Všechno jde ruku v ruce. Bude větší doprava, zhorší se životní prostředí, lidem hrozí zdravotní postižení, například infarkty atd.,“ přesvědčuje.

Co Vojtíška vede k protestům? „Oslovili mě občané Malšovic po jedné přednášce,“ tvrdí muž zabývající se životním prostředím či dopravní problematikou. „O stadionu jsem se dozvěděl více méně náhodou,“ přiznává.

Setkání sdružení opakovaně odmítá

Chování jeho sdružení je však zvláštní, tak trochu tajemné. Spolek nemá internetové stránky, jeho šéf nedokáže odpovědět na otázku, kolik má členů. Ani po urgencích nedodá slíbenou fotografii. Navíc se nechce sejít s investorem a debatovat o problematice. „Odpůrce jsme oslovili s žádostí o schůzku, ale byli jsme odmítnuti,“ prozrazuje Petr Vávra ze společnosti ECE.

„Říkají: Stadion tady chceme, nelíbí se nám obchodní centrum. Neuvědomují si, že jsou to spojité nádoby. Svými činy nepotápějí centrum, ale fotbal,“ reaguje Richard Jukl.

Průtahy posouvají začátek stavby o další dlouhé měsíce, primátor Zdeněk Fink dokonce naznačuje, že by firma ECE mohla ze smlouvy odstoupit. Pokud by se tak stalo, Hradec by musel stadion postavit sám. „Stál by kolem 250 milionů korun,“ odhadl první muž města. Tato varianta však problém neřeší.

„Byla by spojena s novou projektovou dokumentací, což je zdržení o tři až čtyři roky. Pro klub je to nepředstavitelné,“ říká náměstek Vedlich.

Klub by navíc přišel o nasmlouvaný roční příspěvek 17 milionů korun, který se firma zavázala platit po dobu deseti let. „To, co se tady budovalo, spadne jako domeček z karet,“ děsí se ředitel Jukl.

Čísla kolem stadionů, starého i nového

1966 – Od tohoto roku působí fotbalový Hradec na Všesportovním stadionu.

2014 – V tomto roce by podle optimistických odhadů měl hrát na novém.

25 000 – Tak vysoká je původní kapacita malšovického stánku.

7200 – Tak nízká je nynější, která bývá občas i výrazně překročena.

32 000 – V roce 1972 se hrálo se Spartou před historicky nejvyšší návštěvou.

12 000 – Tuto (pro Hradec rozumnou) kapacitu by měl mít nový stadion.

11 962 – V sezoně 1987/88 vylétla průměrná návštěva takto vysoko.

Pamětník
 i zainteresovaný muž, to je Ladislav Škorpil, sportovní manažer hradeckého klubu.

„Stadion se tady staví odedávna, ale hubou,“ říká. „Už
v roce osmdesát jedna se mělo stavět od Malšáku na druhé straně za okruhem. Dokonce se udělal podjezd, aby pan správce Mareček měl kudy jezdit s dresama.“ Škorpil, jenž je městským zastupitelem, za nový stánek (samozřejmě) horuje: „Město, které si říká salon republiky, by mělo mít pořádný stadion. Všude v Evropě jsou stadiony architektonické skvosty. Gočár s Kotěrou se obracejí v hrobě.“

Známý trenér se zdá být pesimistický. Nebo spíše realistický? „Nedělám si nějaké iluze. Vím, jak dlouho se tady stavěl zimák. Malšák by si měli vzít památkáři a fotbalový svaz by nám na té památce povolil hrát. Pak by sem jezdily zájezdy z Mnichova na prohlídky,“ říká.

Šéf klubu Richard Jukl mluví tvrdě: „Pokud nebude nový stadion, bude to konec fotbalu v Hradci!“